Altın İçin Kritik Gün: Gözler Saat 16.30’da

Photo of author

By admin

Geçtiğimiz yıl yatırımcısına yüksek kazançlar sağlayan altın, yeni yılın ilk haftalarında aşağı yönlü hareket ediyor. Altın piyasasının kritik bir günü daha geride bıraktığı şu günlerde, gözler bugün saat 16.30’da açıklanacak ABD enflasyon verilerine çevrildi. Bu kritik enflasyon verisi, altın fiyatlarında belirleyici bir etki yapabilir.

2023 yılında iç piyasada yatırımcısına yüzde 78 kazanç sağlayan altın için 2024 senaryoları konuşulmaya devam ediyor. Ancak yeni yılda beklentilerin aksine yaşanan düşüş, altın yatırımcılarını tedirgin ediyor. Yatırımcılar, bu yıl neler bekliyor, hangi verilere odaklanıyor?

Piyasalarda büyük bir öneme sahip olan ABD enflasyon verileri, özellikle altın, dolar, borsa ve kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Aralık ayı TÜFE kararı ile birlikte, ABD’de yılın son enflasyon raporu açıklanacak ve bu veri altın fiyatlarının yönünü tayin etmede kritik bir rol oynayacak.

ABD’de yıllık enflasyonun yüzde 0.1 puan artarak 3.2 seviyesine yükselmesi beklenirken, aylık enflasyonun yüzde 0.2 oranında artması öngörülüyor. Bu beklenen veriler, altın fiyatları üzerinde belirleyici bir etki yapabilir. Piyasa fiyatlamalarında, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek olan ilk faiz indirimi ise mayıs ayında bekleniyor.

Gram altın şu anda 1.959 lira seviyesinden işlem görürken, spot altın ons başına 2.033 dolar seviyesinde bulunuyor. Yatırımcılar, bu kritik dönemde piyasayı yakından takip ederek gelecekteki hareketlerini planlıyor.

Yorum yapın